Ulaşım

/Ulaşım
Ulaşım 2019-02-03T15:06:27+00:00

Akdeniz Bölgesi’nin 4. büyük, Türkiye’nin ise on 13. büyük şehri olan Hatay, yolcu ve yük trafiği talebini; karayolu, havayolu ve denizyolu ile karşılamaktadır. Hatay ülkemizin tam güneyinde, coğrafi olarak ulaşılması kolay bir konumdadır. Şehir, ulusal ve uluslararası karayolu ağlarına bağlantılarına sahiptir. Uluslararası geçişler Hatay’a, Hatay Havalimanı, İskenderun Limanı, Yayladağı ve Cilve gözü gümrük kapılarından sağlanmaktadır. Ulusal ve uluslararası bu bağlantılar, şehre kolay ve hızlı bir erişim olanağı sunmaktadır. Hatay Havalimanı, İskenderun ilçesine 30 km, Antakya ilçesine 27 km uzaklıktadır. 2007 yılından bu yana faaliyette bulunan Hatay Uluslararası Havalanmanızda 5 farklı havayolu şirketiyle, günde 10’u tarifeli iç hat uçuşu (1 Ankara, 1 İzmir,1 Antalya, 7 İstanbul -3 Atatürk, 4 Sabiha Gökçen-) ve 4’ü tarifeli dış hat uçuşu (2 KKTC, 1 Cidde,1 Riyad,Katar) olmak üzere ortalama 14 tarifeli (karşılıklı) uçuşlar gerçekleşmektedir.

Şehir Adı Nüfus (ADNKS,2015) Nüfus 2023 (TÜİK)
Adana 2.183.167 2.286.167
Gaziantep 1.931.836 2.257.278
Kahramanmaraş 1.096.610 1.104.876
Kilis 130.655 130.239
Mersin 1.745.221 1.809.508
Osmaniye 512.873 534.459
TOPLAM 7.600.362 8.122.527

Karayolu Ağı: EXPO 2021 Antakya Kisecik alanına ulaşım konusunda Antakya Otogarı, 52 şehirlerarası otobüs işletmesi ile Hatay’dan tüm Türkiye’ye karayolu ile seyahat edebilme olanağı sağlamaktadır. Hatay; karayolu ile Ankara’ya 681 km, İstanbul’a 1.130 km, İzmir’e 1.091 km, Adana’ya 1.91 km, Gaziantep’e 194 km uzaklıktadır. Karayolları Genel Müdürlüğü’nün sorumluluk alanında Hatay’da 4097 km’si köy yolu olmak üzere toplam 4831 kilometre uzunluğunda karayolu ağı bulunmaktadır. Karayolu Ağı ,İpek yolunun Akdeniz’e açılan penceresi olan Hatay, dünya ticaretinde önemli bir rol üstlenmektedir.

EXPO 2021 İskenderun alanına ulaşım konusunda da İskenderun otogarı 21 şehirlerarası otobüs işletmesi ile İskenderun’dan tüm Türkiye’ye karayolu ile seyahat edebilme olanağı sağlamaktadır. İskenderun – Ankara arası mesafe süre olarak yaklaşık 7 saat 54 dakika sürmektedir. İzmir ile İskenderun arası karayolu ile olan 1053.5 Km mesafe otomobil ile yaklaşık olarak 11 Saat 42 dakika sürmektedir. Gazİantep – İskenderun arası mesafe süre olarak yaklaşık 2 saat 18 dakika süremektedir. İskenderun ile Adana arası 134 km’dir. İskenderun – Adana arası mesafe süre olarak yaklaşık 1 saat 27 dakika sürmektedir. İskenderun ile İstanbul arası 1063 km’dir. İskenderun – İstanbul arası mesafe süre olarak yaklaşık 12 saat 13 dakika sürmektedir.

EXPO 2021 İskenderun alanına ulaşım konusunda da İskenderun otogarı 21 şehirlerarası otobüs işletmesi ile İskenderun’dan tüm Türkiye’ye karayolu ile seyahat edebilme olanağı sağlamaktadır. İskenderun – Ankara arası mesafe süre olarak yaklaşık 7 saat 54 dakika sürmektedir. İzmir ile İskenderun arası karayolu ile olan 1053.5 Km mesafe otomobil ile yaklaşık olarak 11 Saat 42 dakika sürmektedir. Gazİantep – İskenderun arası mesafe süre olarak yaklaşık 2 saat 18 dakika sürmektedir.

İskenderun ile Adana arası 134 km’dir. İskenderun – Adana arası mesafe süre olarak yaklaşık 1 saat 27 dakika sürmektedir. İskenderun ile İstanbul arası 1063 km’dir. İskenderun – İstanbul arası mesafe süre olarak yaklaşık 12 saat 13 dakika sürmektedir.

İskenderun Limanı (Limakport İskenderun) 15,5 metre rıhtım derinliği, 920 metre rıhtım uzunluğu,8adet rıhtımı, 1.000.000 m2 liman sahası ve demiryolu bağlantısı ile Akdeniz’in konteyner (kargo)ve transit araç taşımacılığında en önemli limanlarından biridir.  İskenderun Limanı, Hatay ve TR63 Bölgesi yanında Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinin ticareti ile Akdeniz’e, Kızıldeniz’e ve Basra Körfezi’ne kıyıları bulunmayan Ortadoğu ülkelerinin transit ticaretlerine hizmet etmektedir.

Bunun yanı sıra İskenderun Limanı, sahip olduğu limancılık teknik altyapısı ve tecrübe birikimiyle,Samandağ’da ve İskenderun’da kruvaziyer yolcu taşımacılığının geliştirilmesine fırsat tanıyarak Hatay’ın , 1-2 saatlik kara ulaşımı uzaklığındaki bölgenin turizmine katkı verme potansiyelini artırmaktadır. Denizyolu Taşımacılığı, İlimizde yer alan İskenderun ve İsdemir Limanları daha çok Ortadoğu ülkelerine yönelik ticari sevkiyatlarda aktarım fonksiyonuyla ön plana çıkmaktadır. Etki bölgesi ve hinterlandı göz önüne alındığında sadece Hatay ve Türkiye ile sınırlı olmayan bu limanlarda ileriki süreçlerde yolcu taşımacılığının  da yapılması hususu hedefler arasında yer almaktadır Bölgeye ‘’HADO’’ projesiyle kazandırılan Hatay DenizOtobüsü ,sefer izin süreci ve liman planlamalarını tamamlandığı, Samandağ ve İskenderun’dan Mersin Marina’ya, Kıbrıs Gazimağusa ve Lübnan Beyrut’a Deniz Otobüsü Seferleri düzenlenecektir. Proje kapsamında uluslararası sularda yol alacak gemilerin niteliği 45 knot olup bir seferde 330 kişinin ulaşımı sağlanabilecek kapasitede olacaktır. Gemide restoran hizmetleri ve kargo hizmetleri de yer almaktadır. Bu doğrultuda söz konusu limanlar Doğu Akdeniz ve Ortadoğu’nun en önemli limanları arasında olup ticari boyutta da bölgeye önemli kazançlar sağlayacak potansiyele sahiptir. HADO, EXPO 2021’de deniz yolunu tercih edenler için büyük bir fırsat olacaktır. Bu gemilerle; İskenderun – Mersin arası 1 saat 48 dakika ,İskenderun – Gazimağusa arası 2 saat 50 dakika, Samandağ – Beyrut arası 3 saat 25 dakika, Proje hayata geçirildiği takdirde, Hatay’ın, öncelikle Türkiye ile sonra da dünya ile bağlantısı deniz yolu ile de sağlanmış olacaktır.

Havayolu Taşımacılığı: Hatay Havalimanı, merkeze 25 km uzaklıkta bulunmaktadır. EXPO 2021 etkinliği sürecinde Hatay’ı ziyaret etmesi öngörülen yaklaşık 2.5 milyon ziyaretçinin 1.2 milyon ziyaretçisinin yaklaşık % 60’ının havayolu ulaşımı aracılığı ile kente ulaşması öngörülmektedir. 2021 EXPO Hatay için ulaşım alanlarına erişim

konularında da gelen ziyaretçilerin hava yolunu tercih etmeleri hususunda büyük kolaylık sağlayacak olan hava alanımız ulusal ve uluslararası anlamda gelecek olan ziyaretçilerimizi taşıyabilecek kapasitedir.  İskenderun’daki EXPO alanına erişmek için, İskenderun’la – Hatay Havaalanı arası 60 km’dir. İskenderun ile Adana-havaalanı arası 138 km’dir. İskenderun – Adana-havaalanı arası mesafe süre olarak yaklaşık 1 saat 34 dakika sürmektedir. İskenderun, Hatay Havaalanı arası mesafe süre olarak yaklaşık 1 saat 7 dakika sürmektedir. Hatay – İstanbul arası uçuş süresi 1 saat 35 dakika, ilâ 1 saat 50 dakika arasında değişmektedir. Pegasus, THY ve Anadolu Jet ile uçulabilmektedir. Hatay – Ankara arası uçakla 1 saat 15 dakika sürer, THY ve Bora Jet ile uçuş sağlanabilmektedir. Katar Havayolları haftada 3 gün Antakya’ya doğrudan uçuş yapmaktadır. Yaz sezonlarında, Hatay’dan Avrupa’ya özelikle Almanya’ya direk uçuşlar da gerçekleşmektedir. Bu yönüyle, Hava limanımız Ulusal ve Uluslarla arası anlamda Hatay’ı, Türkiye’nin faal hava meydanı olan her iline ve dünyaya bağlamaktadır.

Demiryolu Taşımacılığı: İlimizde mevcut durumda sadece Mersin-İskenderun hattı arasında çalışan 1 adet yolcu treni bulunmaktadır. İskenderun- Mersin Bölgesel Ekspres treni işlediği bölgede, sadece yolcusu yoğun olan merkezlerde durmaktadır. Cumhuriyet öncesi dönemde inşa edilmiş demiryolu üzerinden Hatay, İskenderun-Mersin Bölgesel Ekspres treni ile Osmaniye, Adana ve Mersin’e hızlı tren seferleri henüz başlamamıştır.

Her gün karşılıklı birer sefer olan hattın bazı ulaşım süreleri;

  • İskenderun – Dörtyol arası trenle 35 dakika
  • İskenderun – Adana arası trenle 2 saat 15 dakika,
  • İskenderun – Tarsus arası trenle 2 saat 55 dakika,
  • İskenderun – Mersin arası trenle 3 saat 25 dakika
  • Hatay Dörtyol – Adana arası trenle 1 saat 40 dakika,
  • Mersin arası trenle 2 saat 50 dakika kadar sürer.

Hatay, şehirlerarası karayolu ağına Belen ilçesine kadar bölünmüş yol ile bağlanmaktadır. Belen’den  sonra bölünmüş yol yanında otoyol seçeneği de kullanılabilmektedir. Otoyol konforlu, güvenli ve hızlı olarak Hatay’ı Osmaniye, Kahramanmaraş, Gaziantep, Adıyaman, Mardin ve daha doğuya; Adana, Mersin ve devamla Antalya’ya; Adana üzerinden Niğde, Kapadokya, Ankara ve İstanbul’a bağlamaktadır. Ancak büyük ilçelerden İskenderun’dan, İskenderun Liman isimli istasyondan kalkan günlük trenlerle Dörtyol ilçesi üzerinden, Adana aktarmalı Mersin’e kadar demir yolu ulaşımı bulunur.

Ulaşım Talebi Nasıl Karşılanacak ?

EXPO 2021 Hatay Kisecik alanı yerleşim yerinene ziyaretçilerin birçoğunun EXPO servis otobüsleriyle transferinin sağlanması öngörülmektedir. Ziyaretçilerin bazılarının EXPO alana gelişlerinde özel otomobil ve taksileri tercih edeceği düşünülmektedir. Geri kalanların ise ,Belediye şebekesini kullanacağı öngörülmektedir. EXPO alanına gelişler, tur otobüsleri, EXPO Ring otobüsleri, özel araç, taksi ve belediye otobüsleri bakımından ayrı ayrı incelenmiş olup toplu ziyaretlerin gerçekleşmesi durumunda alana özellikle EXPO servis otobüslerinin ve EXPO taksilerinin sayılarında artış olacağı ön görülmektedir.

Hatay Havalimanı’ndan Antakya merkezine ulaşımda, İskenderun’a Havaş araçlarının hizmet verdiği ve aynı zamanda şehir merkezine doğru toplu taşıma araçlarının da hizmetlerinin bulunduğu görülmektedir. Aynı zamanda ticari taksiler ve rent a carla ulaşım sağlamak isteyenler için Hatay Havalimanı’ndan kiralık araçlarla da ulaşım sağlanabilecektir. EXPO ulaşımı için Hatay Havaalanı Antakya merkezine 25 km.
İskenderun’a 45 km. mesafededir.

Saat 10’da açılması hedeflenen ve gece yarısına kadar açık tutulacak olan alana en yoğun ziyaretçi girişinin hafta sonları saat 14.00 ila 21.00 saatleri arası olması öngörülmektedir. EXPO alanına ziyaret etmek isteyen misafirlerin bu doğrultuda ulaşım konusunda sıkıntı çekmeden alana varabilecekleri taşıma sistemleri planlaması yapılmıştır.

Expo Servis
EXPO alanına ziyaretçilerin rahat bir şekilde erişebilmeleri için EXPO servisler konulacaktır. Ziyaretçilerin büyük bir kısmının bu servisleri kullanıp Expo alanlarına gelmesi düşünülmektedir. Günün belirli saatlerinde Antakya ve İskenderun EXPO alanlarına ulaşım için belirli güzergâhlar belirlenip bu belirlenen  noktalardan insanların Expo alanlarına ulaşımları sağlanacaktır. Özellikle iki EXPO alanına ulaşımda ring servislerinin konulması EXPO alanlarını ziyaret etmek isteyenlerin bu iki alan arasında, servislerin belirli saatlerde belirli güzergâhlar üzerinden geçmesi düşünülerek EXPO ring servislerinin bu iki alan narasında çalışıp bu iki alanı birbirine bağlaması planlanmaktadır. Günün belirli saatlerinde konulması düşünülen EXPO servisleri alandaki hem otopark sorununu ortadan kaldıracak hem de gelenlerin daha rahat bir şekilde EXPO alanına erişimlerini sağlayacaktır.

Otobüs
EXPO alanına gelişlerde özellikle Hatay ve çevresinden gelenlerin, öğrencilerin otobüslerle ulaşım sağlayacakları öngörülmektedir. Öğrenci ve turistlerin tamamının EXPO alanına tur otobüsleriyle geleceği varsayılan hesaplamada, turist otobüslerinin 40 kişilik, öğrenci otobüslerinin ise 50 kişilik ortalama doluluk oranlarıyla kullanılacağı düşünülmektedir. Ayrıca yakın çevre illerden gelmesi beklenen ziyaretçilerin dörtte birinin 30 kişilik ortalama doluluğa sahip otobüslerle alana geleceği varsayılmıştır.

Özel Araç Taksi
Türkiye, coğrafi konumu itibariyle Asya ve Avrupa arasında bir köprü olması nedeniyle de ulaştırma yatırımlarına büyük önem vermektedir. Hatay EXPO’ya gelecek yerli ziyaretçiler göz önüne alınarak, ziyaretçilerin yüzde 10 ‘unun alana gelişlerinde özel otomobil ve taksi tercih edeceği düşünülmektedir. Ülkedeki mevcut karayolu ağı, ülkenin gelişmesinde son derece önemli bir rol oynamaktadır. Bölgenin alanı 61.683 km2 olup Adana, Gaziantep, Hatay, Mersin, Kahramanmaraş, Kilis ve Osmaniye illerinin tamamı ile Malatya, Kayseri ve Adıyaman’ın bir bölümünü kapsamaktadır. Bölge yol ağının %96’sı(5.291 km) asfalt kaplamadır. Bunun 1.820 km’si ise Bitümlü Sıcak Karışım(BSK)’dır. Bölgenin nüfusu 9.382.813 olup km2’ ye düşen yol 89 metre ve kişi sayısı 152’dir. Bölge genelinde trafiğe kayıtlı araç sayısı 2.616.623’tür.

Belediye Otobüsü
Ziyaretçilerin yüzde 10’lik kesimi, fuar alanına çeşitli toplu taşıma ve ara toplu taşıma sistemlerini kullanarak gelecek. Toplu taşımada Belediye Otobüsleri sayısı 4218’dir. Hatay ilinden EXPO alanını ziyaret edecek olanların yarısının (otomobil ve taksi kullanmayacak olan) alana gelişlerinin belediye otobüsleri ile gerçekleşeceği varsayılmaktadır. Hesaplamalar ortalama değerlerle yapılmışsa da otobüs güzergâhları, sefer sıklığı, araç sayısı ve doluluk oranları gün içinde büyük farklılık gösterebilir.

Ziyaretçi Ulaşım Gereksinimi
EXPO 2021 Hatayı ziyaret etmesi öngörülen yaklaşık 2.5 milyon ziyaretçinin yüzde 80’inin yabancı ziyaretçi olması beklenmektedir. Toplamda söz konusu olan yaklaşık 2.5 milyon yabancı ziyaretçinin yüzde 42’sinin havayolu, yüzde birinin denizyolu ve kalanın ise karayolu ile gelmesi ön görülmüştür. Yerli ziyaretçilerin yüzde 90’ının, Hatay içi ya da Hatay’a en fazla altı saat uzaktaki yerleşimlerden gelmeleri ve tamamının karayolu ulaşımını (özel otomobil, şehirlerarası ve şehir içi otobüs) tercih edecekleri öngörülmektedir. İskenderun otogarından İskenderun’daki EXPO alanına gidebilmek için iki yol güzergâhı bulunmaktadır. Bunlar; Antakya yolu ve Arsuz yolu üzerinden geçmektedir.

Hatay Toplu Taşıma Sistemleri
Şehir içi toplu ulaşım Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin yetki ve sorumluluğundadır. Belediye otobüsleri, şehir merkeziyle çevre semtler arasında ulaşım sağlanmaktadır. Çevre köylere ulaşım minibüslerle yapılmaktadır. Otobüslerin sefer sıklığı günün belirli saatlerine göre değişmektedir. EXPO zamanında alanlara ulaşım için ise özel extra seferler düzenlenmesi ön görülmektedir.

EXPO Alanına Erişim
EXPO 2021 Hatay’a yaklaşık iki buçuk milyon ziyaretçi gelmesi beklenmektedir. En yoğun ziyaretçi girişi 15:00-21:00 arasında gerçekleşecektir. Buna göre, 15:00-21:00 arası beklenen ziyaretçi sayısı 10 bin civarındadır. Tüm ziyaretçilerin saat 21:00’e kadar giriş yapacağı, ancak aynı saatte, günlük ziyaretçi sayısının yaklaşık yarısının, akşam ve gece etkinlikleri için EXPO alanında olacağı öngörülmektedir. Hatay’a deniz, hava ve kara yoluyla ulaşmak mümkündür. İstanbul’a 1.106,9 km, İzmir’e 1069 km, Ankara’ya 658 km, Antalya’ya 779 km mesafededir. Hatay EXPO 2021 alanlarından biri olan, Kisecik Köyü, Antakya ilçesine bağlıdır. Antakya Expo harita konumu ise 36° 15’ 5.0688’’ Kuzey ve 36° 5’ 30.7572’’ Doğu gps koordinatlarıdır. İskenderun Expo harita konumu ise 36°32’33.25”Kuzey ve 36° 6’15.57”Doğu gps koordinatlarıdır.